Image
Yükleniyor...

Lipozomal Teknoloji

  • TÜRKİYE DİSTRİBÜTÖRÜ
  • Image

A. LİPOZOMAL TEKNOLOJİNİN KEŞFİ

Lipozomal Teknoloji hücre yapısına benzeyen en az bir lipid yani yağ tabakası içeren küresel bir yapıdır. Bu muazzam teknolojiyi Lipozomon Babası olarak bilinen Alec D. Bangham 1962 yılında Cambridge’te bir laboratuvar ortamında keşfetti.

Lipozomal Teknolojinin başarılı ilk mihenk taşı 1995 yılına dayanır, Amerika’da piyasaya verilen Doxil® isimli FDA onaylı kanser ilacında uygulandı.

Lipozomal teknoloji kanser tedavisinde, fotodinamik terapide, analjezik ilaçlarda ve viral aşılar gibi pek çok alanda kullanılmaktadır. Günümüzde Quicksilver Scientific sayesinde takviye edici gıdalarda da Lipozomal Teknolojinin faydalarından yararlanabiliyoruz.

Image

B. LİPOZOMUN YAPISI

Lipozomun içerisindeki etken madde etrafı fosfolipid bariyerler ile nanoboyutta kaplanır. Dışa bakan kısmı su seven kısımdır, bu sayede içerik vücutta farklı Ph ve çözünürlük yapısına sahip sıvılarda sorunsuz bir şekilde geçebilecek.

Nano boyuttaki bariyerler genellikle fosfolipidlerden yapılır. Fosfolipidler gelişmiş canlıların hücre membranlarında doğal olarak bulunuyor. Yani lipozomlar hücre yapısını taklit ediyor.

Lipozomal Teknoloji etkin maddenin midenin sert asidik ortamından, bağırsağın sert bazik ortamından korur böylece etkinliği çok daha yüksek olur.

Lipozomlar, Glutatyon ve Vitamin C gibi hassas etken maddelerin vücuda alınmasında büyük avantaj sağlıyor.

Quicksilver Scientific Lipozomal Glutatyon Spreyini dünyanın en iyi Glutatyon üreticisi OPITAC ile beraber üretiyor.

Ayrıca Lipozomal Vitamin C ve R-Lipoik Asit Sprey ürününde Roche kökenli DSM firması tarafından İskoçya’da üretilen Dünyanın en yüksek kaliteli Vitamin C kullanılıyor.


C. NANOBOYUT ETKİSİ

Yapılan bir araştırmada Lipozom boyutu 236 nm'den 97 nm'ye azaltıldığında hücresel alım 9 kat artıyor. Lipozom boyutu 64 nm’ye azaltıldığında ise hücresel alım 34 kat artıyor.

Image

Quicksilver Scientific Lipozomal ürünlerini son derece titizlikle çalışarak molekül boyutları ideale en yakın halinde sunmaktadır.

Lipozomal Glutatyon Spreyin moleküllerinin nanoboyut dağılımı 30-100 nanometre aralığında olduğu Amerika da bulunan Micro Quality laboratuvarlarında tescil edilmiştir. Bu boyut o kadar küçüktür ki maddenin hücreye geçişi inanılmaz kolaydır.

Image
Image

D. LİPOZOMUN İŞLEYİŞİ


Lipozomlar 0-1000 nanometre(0.000001 mm) arasında tasarlanır. Nano boyut çok ufak gibi görünse de piyasadaki lipozomal ürünlerde boyut aralıkları hücre için çok büyük ayarlanmış olabiliyor.

Lipozom boyutunun optimize edilmemesi biyoyararlanım dediğimiz kavramı azaltıyor. Biyoyararlanım vücuda alınan etkin maddenin kana geçme oranıdır.

Sahip olduğu bariyer sistemi sayesinde sindirim sisteminin olumsuz etkilerini atlıyor ve aktif hedefleme yapılabiliyor.

Bu yüzden lipozomun hangi boyut aralığında olduğu çok önemli bir faktördür.

E. KARARLILIĞI


Quicksilver Scientific Liposomal ürünleri IV(damardan) kullanıma çok yakın emilim sağlar ve sahip oldukları yüksek kaliteli fosfolipid bariyerleri sayesinde kandaki düzeyleri uzun süre stabildir.

Normalde Glutatyon etkin maddesi çok hassastır. 3 aminoasitli yapısı midede kolayca parçalanır ve kana geçse bile uzun süre dayanamaz. Fakat lipozomal teknoloji ile bu durumun değişebileceği görüldü.

F. FAYDALANDIĞIN KADAR ÖDE


Alınan üründen maksimum fayda sağlanır. Piyasada satılan lipozomal olmayan ürünlerin vücuda geçişi çok tartışılır bir konudur. Ürünlerin etiketlerinin üzerinde yazan miktarlar kana geçmeden parçalanmakta ya da vücuttan atılmaktadır.

G. LİPOZOMUN FAYDALARI

  • Toksik olmayan, biyolojik olarak uyumlu ve tamamen biyolojik olarak parçalanabilir
  • Geliştirilmiş biyoaktivite ve yüksek etkinlik
  • Yüksek stabilite
  • Boyut ayarlaması yapılabildiği için Aktif Hedefleme için esneklik sağlar
  • Intravenöze yakın biyoyararlanım
  • Suda veya yağda çözünmeyen bileşiklerin çözünürlük problemini ortadan kaldırır

FARK VAR…

EN HIZLI ABSORBSİYON İÇİN BOYUT ARALIĞI ÖNEMLİDİR.

QUICKSILVER ÜRÜNLERİNİN MOLEKÜL BOYUTLARI 100 nm NİN ALTINDADIR.

NANO TAŞIMA SİSTEMLERİ KULLANAN İLAÇLARLA AYNI TEKNOLOJİ KULLANILMAKTADIR.

AĞIZ İÇİ EMİLİM İLE ABSORBSİYON %90'LARA ÇIKMAKTADIR…

Image